17.5.2016 2 komentáře
Cb6beb7d651851a24a3ae6daa6c0f5d27236b327_medium
Hráči a hráčky squashe na zátěžových testech

Fořterovy kurzy rozhodčích v Ostravě

Testování na lidech povoleno i na turnaji

Zrození šampióna: Jakub Zapala

Hlavní část squashové sezóny je v podstatě u konce. Pravý moment otestovat, kam se hráči dokázali posunout. Nepřehlédnutelní ostravští junioři, ostřílení borci a překvapivě i trenéři se v početné skupině rozhodli zažít své limity. Netřeba nosit sovy do Athén, chcete-li dříví do lesa, a zbytečně vše sepisovat. Reportáž s bohatou fotodokumentací z prostředí fyzických zátěžových testů již dala dohromady Klára Mihulová. Můžete si ji přečíst ZDE.

Víkend svedl v Ostravě dohromady dvě zajímavé squashové události. V Mariánských Horách se v sobotu odehrál poslední letošní turnaj mužů kategorie C. Stejné centrum hostilo také oficiální kurz pro rozhodčí pod vedením Tomáše Fořtera. Tomáš je rozhodčí světové úrovně. Ostravákům se tak otevřela jedinečná šance dozvědět se více o pravidlech squashe a o posuzování záludných situací, které hra občas přináší…a občas i často, bohužel. Účastníci kurzu pak dostali šanci rozhodovat právě sobotní zápasy republikové úrovně C.

Na týden testování fyzických možností při zátěži tak plynule navázal víkend testování psychické odolnosti některých hráčů. Pokusy na lidech si na vlastní kůži „užil“ zejména nekonfliktní David Juráň. Dvojnásobný vítěz Ostravské squashové ligy nebyl jediný, kdo se nestačil divit, a loučil se s hlavním pavoukem po pětisetové prohře s domácím Michalem Zoubkem již po prvním utkání. Michal si počínal více než zkušeně a ze situace na kurtu i za ním dokázal rutinérsky vytěžit maximum.

Do finále turnaje se nenápadně probojoval Lukáš Kamp. Lukáš přežil krizový moment, když prohrával s Pavlem Řehákem už 0:2 na sety a připsal si druhým místem další skvělý výsledek. Třetí skončil Mirek Sikora, který si například během turnaje střihnul pětiseťáček s nezdolným Jardou Štěpařem. Krásným squashem se tradičně prezentoval také Adam Janíček. Nad jeho síly, i nad síly všech ostatních na turnaji, však byl Jakub "Zappa" Zapala.

Jakub není ve squashových kruzích příliš znám. S hraním prý začal teprve před rokem a půl. Na republikovém turnaji startoval teprve potřetí. Poprvé skončil pátý, podruhé už byl na bedně, napotřetí zvítězil. Kdo z nás to dokázal? Hraje neskutečně. Bývalý atlet a kytarový supertalent (více ZDE) prokázal, že je renesanční člověk. Některé soupeře hladce přehrál, jiné rozstřílel a ty nejvíce vzdorující totálně utavil. Klobouk dolů a těším se, co předvede v budoucnu, jistě i na turnajích vyšších kategorií.

Aleš

Komentáře (2)

Cb1f0d5a70dd6284ccce9c4bf8bbaa0885a81156_small

Šimeček Petr Úterý 17. Květen 2016 12:49

Tento rok jsou samá překvapení. Nejdříve na minulém déčku hráč kterého svět neviděl, ale všichni o něm mluví a teď vycházející hvězda, která hraje rok a půl. Zde by se hodilo známe heslo Aleše "Squash je sport, kde se může opravdu prosadit každý " :D

54c90d971ac0f69ce38d64fe5955ea2af2664272_small

Kubíček Aleš Úterý 17. Květen 2016 15:34

Důkazy vidíme na každém kroku. Co hůř/lépe, někteří vidí ony důkazy i při pouhém pohledu do zrcadla... :-)


K přídání komentáře musíte být přihlášen.