21.6.2016 žádné komentáře
6c5b789270ebea452d5ebb515a784f60a6fee5e5_medium
Ostravští hráči v sezóně 2015/2016

Potápěči, horolezci i skokan roku

Poslední díl turnaje "o hodinky" v sobotu v Ostravě

Je konec sezóny.

A jak to ve sportu bývá, s tímto obdobím se pojí vyhlašování prapodivných cen a pitvání se nejrůznějšími statistikami. Ti, kdož mě znáte, jistě tušíte, že si jako samozvaný squashový „žebříčkář“ nemohu nechat takovou příležitost ujít. V dnešním vydání Alešova úterního okénka se zaměřuji především na top hráče Ostravska. Konkrétně na ty, kteří se pohybovali v první stovce oficiálního žebříčku. Abych mohl srovnávat, vyhledal jsem si umístění předních hráčů regionu na začátku sezóny (k 1. 9. 2015) a aktuální ranking po odehrání všech mistrovských turnajů i ligy družstev (k 1. 6. 2016).

Zajímá vás, co jsem zjistil? Čtěte dále.

Nikoho nepřekvapí, že českému squashi dominuje Jan Koukal. Někdo se však může podivit, že na začátku sezóny byl „až“ třetím v pořadí, co se týče získaných bodů. Tento paradox už neplatí. Mimo jiné vyšší finanční prémie na „áčkových“ turnajích Honzu nenechaly lhostejným. Poctivě sbírá bodíky…a koruny, objíždí turnaje a žebříčku už vládne. Z ostravských hráčů je vrcholku Everestu nejblíže Jakub Solnický (HKC), který je stále 5. - hned za velkou čtyřkou Jan Koukal, Petr Martin, Daniel Mekbib, Martin Švec.

Ostatní Ostraváci tak stabilní pozici na žebříčku ČASQ (Česká asociace squashe) neměli a v turbulentním prostředí někteří nezřídka vyletěli vzhůru jako komety, aby jiní klesli jako kámen hozený do vody. Pojďme se na ně blíže podívat a zjistit - jak říkají naši angličtí kolegové - Who´s hot & Who´s not v sezóně 2015/2016.

Horolezci
Sympatický drobný pokrok v mezích zákona zaznamenali nedávní rekreanti s předchozí amatérskou tenisovou průpravou Lukáš Kamp (SBA, z 95. na 78. místo) a Aleš Kubíček (OSK, z 86. na 63., hráč OSL). Dalším skokanem hrajícím Ostravskou squashovou ligu je Mirek Sikora (OSK, z 221. na 76. místo). Krásný posun zaznamenal také Radovan Kojecký (Zlín, ze 109. na 50.), který sice není z Ostravy, ale…máme ho tady rádi. Třetím nejlepším skokanem Ostravy vyhlašuji Benjamina Bergela (HKC, ze 193. na 52.). Druhý nejpěknější skok předvedl vítěz D-TOUR SC FAJNE Ostravák s pražským nádechem Vojta Babišta (MAR, z 93. na 14.). V porovnání s dříve zmíněnými hráči nezbývá než říci, že vítěz mojí čistě subjektivní ankety soutěží spíše v úplně jiném sportu. Říkejme mu třeba squashový trojskokan typu Jonathan Edwards. Je mu 15 let. Ve své juniorské kategorii je naprostá evropská špička. Vyhrává zápasy v extralize mužů a klepe na brány české top10. Kdo jiný než Viktor Byrtus (HKC, z 148. na 12.).

Potápěči
Stejně jako si horolezci troufají do různých výšek, i potápěče můžeme dělit do kategorií. Do malých hloubek oproti začátku sezóny se pustili tzv. šnorchleři. Petr Zatřepálek se ponořil o tři místa, ale stále zůstává v top10 (HKC, z 6. na 9.). Láďa Burián (OSK, z 30. na 34.) si letos opět zahrál na mistrovství ČR a s tím je určitě spokojen. Drobný propad zaznamenal také Dan Teuchner (HKC, z 54. na 69.), Lumír Klímek (MAR, z 88. na 95.) a Patrik Rohun (MAR, z 69. na 73.). Patrik zahájil sezónu ve velkém stylu, ale poslední měsíce upřednostňuje polský žebříček a rozvoj squashe na sever od Ostravska.

Do větších než malých hloubek se ponořila další skupinka hráčů. Tomáš Hanzelka (OSK, z 38. na 58.) sice svůj tým dovedl k vítězství v první lize družstev, ale turnajům letos moc nedal. Martin Vaněk (OSK, z 40. na 77.) si při pohledu na žebříček ze začátku ročníku mohl prozpěvovat známou It´s a kind of magic stejně jako dříve jiná legenda - Freddie Mercury z Queen. Teď už se těší, jak bude moci po prázdninách rozdat trochu radosti na turnajích kategorie C. Ve stovce se nakonec udržel novopečený vítěz céčkového turnaje Tomáš Bajgar (SBA, z 49. na 98.).

Čtveřici nejschopnějších potápěčů otevírá David Hálek (MAR, z 83. místa mimo žebříček). David po výborné loňské sezóně hrál letos „pouze“ na Slovensku, kde se stal hlavní postavou klubu z Dolného Kubína. Třetím největším žebříčkovým propadem byla sezóna Jakuba Šichnárka (HKC, z 11. na 84.). Jakub přestal objíždět největší turnaje. I když toho ze svého umění moc nezapomněl, což prokázal několika jasnými výhrami na turnajích nižších kategorií, jedenáctou příčku udržet nemohl. Druhým největším pádem je umístění Petra Rohuna (MAR, z 70. na 183.). Petr Rohun se musel vyrovnat jednak s delší pauzou způsobenou rozhodnutím disciplinární komise, ale také s tím, že mu během krátké doby vyrostlo několik silných konkurentů. Nyní hraje úspěšně v Polsku a na další sezónu bude jistě lépe rozehraný. Veliký pád žebříčkem zaznamenal Martin Sládeček (HKC, z 75. na 272.). Martin se dříve úspěšně účastnil céčkových turnajů hraných v Ostravě, ale tuto sezónu se je rozhodl vynechávat. Rovněž ve druhé lize družstev ztratil bývalou dominanci, a tak pro něj tato sezóna nebyla příliš úspěšná.

Ženy
Abych byl genderově nevyvážený jen částečně a ne úplně, uvádím také posuny několika žen z regionu na republikovém žebříčku. FAJNE hráčky Klára Mihulová (OSK, z 17. na 26.) a Veronika Badalová (OSK, z 16. na 41.) ztratily několik míst. Klára si letos zahrála na mistrovství ČR a obsadila 18. místo. Verča se bohužel neúčastnila turnajů a její aktuální výkonnost se tak na národním žebříčku neprojevila. Stálicí je Romana Adámková z AB Squash Klub, která si pohoršila o dvě příčky na současné 17. místo. Za zmínku stojí ještě aktuálně 29. místo Denisy Rohunové z Mariánkých Hor, která na MČR prohrála s Klárou a skončila 20.

Aleš

PS: V sobotu od 15h se hraje v Mariánských Horách poslední díl série turnajů „o hodinky“ a stále se můžete přihlásit.

Seznam zkratek:
HKC = HKC Ostrava, Ostrava-Cihelní
OSK = OSTRAVA SQUASH KLUB, Ostrava Poruba (týmy SC FAJNE)
MAR = Squash Club Ostrava Mariánské Hory (týmy MatchToMe.com)
SBA = SBA Squash Club Ostrava (týmy SBA, Havránek)

Zatím zde nemáme žádný komentář. Buďte první!


K přídání komentáře musíte být přihlášen.